Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI

BADEMCİK

Bademcik İltihabı (Tonsillit) Nedir ?

Tonsilit, vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan bademciklerde meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla hastanın boğazının şişmesi ve acıması sonucu kendisinin göstermektedir.

Bademcik İltihabı Akut Tonsilit ve Kronik Tonsilit olmak üzere iki gruba ayrılır.

Akut Tonsilit; çocukluk çağının en yaygın görülen hastalıklarından olup, bir veya iki bademciğin kendiliğinden iyileşen enfeksiyonudur. Antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Mutlaka istirahat edilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir.

Kronik Tonsilit; Bir yılda en az 5-7 defa veya iki yıl üst üste her yıl en az 5 defa geçirilen akut tonsillit atakları, kronik tonsillit olarak tanımlanır. Klinik tablosu akut tonsillit ile aynıdır. İleri derecede büyük tonsiller görülebilir. İlaç tedavisi uygulanabilmekle birlikte genellikle bademciklerin alınması (tonsillektomi) tercih edilmektedir.

Bademcik iltihabının en belirtileri şunlardır;

  • Bademciklerin kızarmış, şişmiş ve üzerinin beyaz – sarı renkli bir maddeyle kaplanmış olması,
  • Solunumunu engelleyecek derecede büyümüş olması,
  • Boğaz ağrısı,
  • Yutkunma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi,
  • Kötü ağız kokusu,
  • Ateş ve kusma,
  • Seste çatallaşma,
  • Boyundaki lenf bezlerinde şişme,

Tonsilit her yaşta olsa da özellikle çocuklarda görülen bir enfeksiyondur. Üç yaşından küçük çocuklarda sık görülür. En yaygın nedeni viral (virüs) enfeksiyonlardır. Ama bakteriyel enfeksiyonlar da Tonsilit yapabilir.

Bademcik iltihabı tedavisinde amaç, iltihaba yol açan enfeksiyonun etkisini yok etmek ve yaşanan belirtileri ortadan kaldırmaktır. Eğer enfeksiyon bakteri kaynaklı gelişmişse antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur. Antibiyotik kullanımı ise yaşanan ağrının, şişliğin, ateşin ve olası başka komplikasyonların gelişme riskini minimuma indirir.

Bademcik iltihabı viral (virüs) kaynaklı olduğunda ise antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Çünkü antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir. Bu gibi durumlarda kullanılan antibiyotik vücutta bulunan yararlı bakterilerin yok olmasını sağlayarak bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Bademcik iltihabını çabuk atlatabilmek için boğazın nemli kalması önemlidir. Kuru ortamlarda boğaz kuruyarak şikayetler daha da artar. Yatılan ve oturulan odanın nemlenmesi için nemlendirici özelliği olan aletler kullanılabilir.

Uygulanan tedavilere rağmen iltihap (enfeksiyon) kontrol altına alınamıyor ya da sık aralıklarla tekrarlıyorsa bademcik alma ameliyatına gerek duyulabilir.


Bademcik Ameliyatı (Thermal Wedding Tekniği)

Bademcik ameliyatlarında yeni bir yöntem olan Thermal Welding hastalar için çok büyük kolaylık sağlıyor. Thermal Welding, operasyon esnasında ısı enerjisi ile ameliyat alanında kanama kontrolünü sağlıyor ve daha sonraki dönemde doku iyileşmesini hızlandırıyor. Hastada ameliyat sonrası ağrı ise çok az oluyor.

  • Genel anestezi verilerek yapılır.
  • Yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Bademcik ameliyatı yapılan hastaların bir bölümü aynı gün taburcu edilirken, bazıları bir gece hastanede kalırlar. Buna doktorunuz karar verecektir.


Bademcik Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Bademcik ameliyatına bağlı açık yara bölgesi tam olarak kapanana kadar, yaklaşık 2 hafta süreyle bir miktar ağrınız olabilir. Ağrıların şiddeti kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Çoğu kişide basit ağrı kesiciler yeterli olurken, bazı kişilerde daha sık ve daha güçlü ağrı kesiciler gerekebilir. Ağrılar genellikle yutma sırasında oluşan boğaz ağrılarıdır. Boğaz ağrısı bazen kulağa vuran ağrılar şeklinde olabilir.

Erişkinlerde ağrılar, çocuklara kıyasla biraz daha şiddetlidir ve daha uzun sürer.

Diyet Bilgileri

Ameliyatınızdan sonra anestezinin etkisi tam olarak geçene kadar (4 saat) bir şeyler yemeniz ya da içmeniz sakıncalıdır. Ne zaman ağızdan gıda alacağınızı hemşireniz size bildirecektir.

Genel olarak bol su içmeniz, yumuşak, soğuk ve boğazınızı tahriş etmeyen gıdalar almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam