Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI

BURUN ESTETİĞİ SONRASINDA SİGARA

Burun estetiği sonrasında sigara kullanımı sigara kullanan insanlar için ameliyat öncesinde en sık sorulan soruların başında gelir.

Sigara kullanımı genel olarak uzun dönemli kullanımda kanıtlanmış onlarca zarara sahiptir. Uzmanların yaptığı çalışmalar sigara kullanımının dolaşım sistemi, sinir sistemi ve organlar üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra, kullanıldıkları anda da görülen akut etkilerinin mevcut olduğunu göstermiştir.

Burun ameliyatı sonrasında sigara içildiği anda damarlar üzerinde büzücü bir etki yaratır ve bu durum ameliyat sırasında kesilen ve onarılan dokular üzerinde iyileşme sürecinin uzamasına, iyileşme hızının yavaşlamasına neden olur.


Sigara içildiği zaman buruna sigara dumanı baskı yapar ve kılcal damarların çatlaması, hatta yırtılması ne gibi olumsuz durumlar gerçekleşir. Bu da ödem oluşmasına neden olur. Bu süreç sonunda, telafisi zor olan durumlar ortaya çıkabilir.


Ameliyat sonrası burnun içinde oluşan yaraların iyileşmesi, normalden uzun sürer. Sigara kullanıldığı zaman, bu süreç daha da uzar ve burnun doğru şekli alması uzun sürer. Sigara içme konusu hiçbir şekilde tavsiye etmesek de kişi sigara içmeye devam etmek istiyorsa en az bir ay sonra başlaması daha doğru olacaktır.


Daha hızlı, sağlıklı ve sorunsuz bir iyileşme süreci için, sigara kullanan bireylerin bir süre boyunca burun estetiği sonrası sigaradan uzak durmaları beklenir. Bu konuda doktorunuzun mutlaka sigara ile alakalı sizlere daha detaylı bilgi verecektir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam