Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği ameliyatlarındaki hedef, doğal ve yüzle uyumlu ama farkındalık yaratan bir görünüm ve nefesle gelen güzellik yaratmak. Neyin güzel ve ideal olduğu hep tartışıldı ve tartışılacak. Rinoplasti (Burun Estetiğinde) güzellik olgusu farklı yaş grupları, farklı kültürel değerler ve sosyal gruplara göre değişir. Ulaşılmak istenen hedef Altın Oran yani burnun dudak, çene, göz ve yüzün diğer yapılarıyla uyumlu olmasıdır.

Burun Estetiği İçin Uygun Aday Mısınız?

Eğer;

  • Burnunuzda şekil bozukluğu ve nefes alma probleminiz var ise,
  • "Bu ameliyatı uzun zamandır yaptırmak istiyordum, şimdi kendimi hazır hissediyorum.” diyorsanız,
  • “Daha genç görünmek istiyorum.“ diyorsanız,
  • “Burnum ne kadar da kocaman.” diyorsanız,
  • “Burun ucum çok düşük.” diyorsanız,
  • “Burnunuzda açık şekil bozukluğu var ise (Burun kemiği kırık ve çökükse)”
  • “17 yaşından büyükseniz”

Burun estetiği ameliyatı için uygun adaysınız demektir.

Burun Estetiği Ameliyatlarında Referans Çok Önemlidir!!

En önemlisi cerrah seçimidir. Ufak bir araştırma ile tercih edeceğiniz doktorla ilgili referanslar ve iletişim kurabileceğiniz ameliyat olmuş kişilerin referansı çok önemli.

Burun Estetiği Ameliyatını Kulak Burun Uzmanı Mı Yoksa Plastik Cerrah Mı Yapmalıdır?

Bu konuda ki net cevap, beklenti ve problemin tam olarak ne olduğu ile ilişkili olarak değişir. Eğer burunda ciddi fonksiyonel bozukluğunuz, sinüzitiniz, polipleriniz var ise bu sıkıntıları çözecek ve iyi estetik yaklaşımı olan kulak burun boğaz uzmanı tercih nedeni olabilir. Eğer burunda fonksiyonel bozukluğunuz yok ise, sadece estetik için yaptırmak istiyorsanız plastik cerrah veya kulak burun boğaz hekim tercihinizin önemi yoktur.

Her türlü estetik ameliyatı yapan veya her türlü KBB ameliyatını yapan cerrahlardan çok burun estetiği ve fonksiyonunda uzmanlaşmış doktorlar sizin en iyi sonuca varmanızı sağlar. Bu konuyu araştırın ve burun cerrahı seçiminde doğru bir karar verin.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonu hasta ve hekim için oldukça kompleks ve zor bir işlemdir. Belki de insan üzerinde yapılan en önemli estetik operasyondur. Çünkü kişinin karakteristik görünümüne büyük etki yapar. Bu nedenle burun estetiği ameliyatının çok doğru bir şekilde planlanması ve uygulanması gerekir.

Burun ameliyatları sonrası ile ilgili sık sorulan sorular:

Açık Teknik veya Kapalı Teknik Birbirine Üstünlüğü Var Mıdır?

Burun Estetiği Ameliyatların da önemli olan kemik ve kıkırdak yapıya hangi yolla ulaştığımızdır. Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda ödem hızlı geçmekte,burun ucunda hiçbir şekilde iz kalmamaktadır. Açık teknikte kemik ve kıkırdağa tam hakimiyet vardır, cerraha daha kontrollü cerrahi yapma şansı vermektedir. Burun ucundan yapılan yarım santimlik kesi ortalama 4-5 ayda geçmektedir.

Amacımız her zaman için doğal burun ve nefesle gelen güzellik yaratmak.

Op. Dr. Oray Karaçaylı

Burun Estetiği Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatının süresini etkileyen bir çok etmen vardır. Burada önemli olan nokta burunda hangi sorunların düzeltileceği ve hangi yöntemlerin kullanılacağıdır. Ameliyatın süresi ameliyatı yapan cerraha ve ameliyat olacak hastamızın burnunun yapısına, nefes alma problemleri olup olmamasına, hastamızın daha önce başka bir burun ameliyatı geçirip geçirmemiş olması gibi pek çok etkene bağlı olarak değişir. Genel olarak ortalama bir burun estetiği ameliyatı 2 – 2.5 saat arası sürer.

Ameliyattan Sonra Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Özellikle ameliyattan sonra herhangi bir morarma olmaması adına soğuk uygulaması yapılabilmesi için hastanın 1 gün hastanede kalması gerekir. Bu bir gün boyunca hem hasta steril hastane koşullarında daha kolay toparlanabilir, hem de ilk günkü sancılı süreç doktor ve hemşireler gözetiminde atlatılır.

Ameliyat Sonrası Morarma Şişme Olur Mu?

Modern tekniklerin ve araç gereçlerin kullanılması ile beraber yüzde morarma durumu daha nadir görülmeye başlamıştır. Özelikle ilk gün hastanede yapılan soğuk uygulaması göz çevresindeki morarma oluşumunu olabildiğince engellemektedir.

Ameliyattan Sonra Denize Girebilir Miyim?

Burun estetik ameliyatını yaz aylarına denk getiren hastaların en çok sorduğu soru denize ve havuza girme sorusudur. Ameliyattan burnun iyileşme durumuna göre 2 ila 3 hafta sonrasında suyu temiz olan denizlerde yüzülebilir. Fakat havuz kullanımında biraz daha dikkatli olmakta fayda vardır. Havuz için en az 1 ay beklenmesi tavsiye edilebilir. Burada önemli olan bir başka husus da burnu bu süreçte güneş ışınlarına karşı koruma ve iyi bir güneş kremi yahut şapkayla güneşle direkt temasını engellemektir.

Ameliyattan Kaç gün Sonra İşe Dönebilirim?

Tabi ki bu sorunun cevabı yapılan işin fiziksel yükü ile ilgili bir durumdur. Eğer fiziksel aktivitesi yoğun olan bir iş yapıyorsanız işe dönme süreniz uzayabilir. Fakat işiniz masa başı bir iş ise işe dönme süresini 5 ile 7 gün sonrası olarak öngörmekteyiz. Çünkü bu tür estetik ameliyatlarda önceden olduğu şekilde tampon veya alçı kullanılmamaktadır. Bu da işe dönüş süresini bir hayli kısaltmaktadır.

Yazın Burun Estetiği Yaptırılır Mı?

Yapılabilir ancak bir takım önerilere uyarak. Öncelikle tatil yapacağınız tarihten dinlenmeniz için gereken süreyi çıkararak ideal ameliyat tarihinizi belirleyebilirsiniz. Bu hususta birkaç soru daha önem kazanmaktadır:


  • Yaz aylarında iyileşme süreci daha mı zorludur?
Sadece yaz aylarında biraz daha dikkat etmek gerekir. Özellikle güneş gözlüğü, deniz gözlüğü gibi eşyalar en az 1 ay kullanılmamalıdır. Denize, havuza girerken buruna darbe gelmemesine ekstra dikkat edilmelidir.

  • Ameliyattan sonra tatilde güneşlenebilir miyim?
1 ay boyunca direkt güneşe maruz kalmamak gerekir. Mutlaka düzenli güneş kremi sürülmeli ve büyükçe şapka yada benzer bir koruyucu kullanılmalıdır.
Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yazın burun ameliyatı olmanızda bir engel yoktur. Eğer tatil planlarınızı bu ameliyata göre düzenleyebilir, kendinize gerekli dinlenme vaktinizi de ayırabilirseniz hem sağlıklı iyi nefes alan, hem de çok güzel görünen bir buruna sahip olabilirsiniz.

En Erken Kaç Yaşında Burun Estetiği Yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatları mutlaka büyüme sürecinin tamamlanması ve burnun kemik - kıkırdak yapısının oturmasından sonra yapılmalıdır. Bu süre kadınlar için gelişim hızı daha fazla olduğu için 16 – 17 yaş, erkeler içinse 18 yaş sonrasıdır. Diğer önemli nokta da genç bir hastanın psikolojik durumudur. Doktor ve aile hastanın bu ameliyata psikolojik olarak hazır olup olmadığını kontrol etmelidir.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalı?

Seçeceğiniz doktorun mesleki tecrübesi ve önceki ameliyatları burada kilit noktadır. İyi bir hekim burunu kişiye özel tasarlar ve hasta yaklaşımlarına önem verir. Hastanın doktora tamamiyle güvenmesi ve doktorun önceki işlerine bakıp doktorun yetkinliği konusunda emin olması gerekir.

2021 yılı için güncellenmiş tedavilerimiz ve yeni teknolojiler ile hizmetinizdeyiz. Fiyat ve tedavi süreci hakkkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam