Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI
 • Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Burun Estetiği Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

  Burun estetiği ameliyatının süresini etkileyen bir çok etmen vardır. Burada önemli olan nokta burunda hangi sorunların düzeltileceği ve hangi yöntemlerin kullanılacağıdır. Ameliyatın süresi ameliyatı yapan cerraha ve ameliyat olacak hastamızın burnunun yapısına, nefes alma problemleri olup olmamasına, hastamızın daha önce başka bir burun ameliyatı geçirip geçirmemiş olması gibi pek çok etkene bağlı olarak değişir. Genel olarak ortalama bir burun estetiği ameliyatı 2 – 2.5 saat arası sürer.

  Ameliyattan Sonra Kaç Gün Hastanede Kalınır?

  Özellikle ameliyattan sonra herhangi bir morarma olmaması adına soğuk uygulaması yapılabilmesi için hastanın 1 gün hastanede kalması gerekir. Bu bir gün boyunca hem hasta steril hastane koşullarında daha kolay toparlanabilir, hem de ilk günkü sancılı süreç doktor ve hemşireler gözetiminde atlatılır.

  Ameliyat Sonrası Morarma Şişme Olur Mu?

  Modern tekniklerin ve araç gereçlerin kullanılması ile beraber yüzde morarma durumu daha nadir görülmeye başlamıştır. Özelikle ilk gün hastanede yapılan soğuk uygulaması göz çevresindeki morarma oluşumunu olabildiğince engellemektedir.

  Ameliyattan Sonra Denize Girebilir Miyim?

  Burun estetik ameliyatını yaz aylarına denk getiren hastaların en çok sorduğu soru denize ve havuza girme sorusudur. Ameliyattan burnun iyileşme durumuna göre 2 ila 3 hafta sonrasında suyu temiz olan denizlerde yüzülebilir. Fakat havuz kullanımında biraz daha dikkatli olmakta fayda vardır. Havuz için en az 1 ay beklenmesi tavsiye edilebilir. Burada önemli olan bir başka husus da burnu bu süreçte güneş ışınlarına karşı koruma ve iyi bir güneş kremi yahut şapkayla güneşle direkt temasını engellemektir.

  Ameliyattan Kaç gün Sonra İşe Dönebilirim?

  Tabi ki bu sorunun cevabı yapılan işin fiziksel yükü ile ilgili bir durumdur. Eğer fiziksel aktivitesi yoğun olan bir iş yapıyorsanız işe dönme süreniz uzayabilir. Fakat işiniz masa başı bir iş ise işe dönme süresini 5 ile 7 gün sonrası olarak öngörmekteyiz. Çünkü bu tür estetik ameliyatlarda önceden olduğu şekilde tampon veya alçı kullanılmamaktadır. Bu da işe dönüş süresini bir hayli kısaltmaktadır.

  Yazın Burun Estetiği Yaptırılır Mı?

  Yapılabilir ancak bir takım önerilere uyarak. Öncelikle tatil yapacağınız tarihten dinlenmeniz için gereken süreyi çıkararak ideal ameliyat tarihinizi belirleyebilirsiniz. Bu hususta birkaç soru daha önem kazanmaktadır:


  • Yaz aylarında iyileşme süreci daha mı zorludur?
Sadece yaz aylarında biraz daha dikkat etmek gerekir. Özellikle güneş gözlüğü, deniz gözlüğü gibi eşyalar en az 1 ay kullanılmamalıdır. Denize, havuza girerken buruna darbe gelmemesine ekstra dikkat edilmelidir.

  • Ameliyattan sonra tatilde güneşlenebilir miyim?
1 ay boyunca direkt güneşe maruz kalmamak gerekir. Mutlaka düzenli güneş kremi sürülmeli ve büyükçe şapka ya da benzer bir koruyucu kullanılmalıdır.
Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yazın burun ameliyatı olmanızda bir engel yoktur. Eğer tatil planlarınızı bu ameliyata göre düzenleyebilir, kendinize gerekli dinlenme vaktinizi de ayırabilirseniz hem sağlıklı iyi nefes alan, hem de çok güzel görünen bir buruna sahip olabilirsiniz.

  En Erken Kaç Yaşında Burun Estetiği Yapılabilir?

  Burun estetiği ameliyatları mutlaka büyüme sürecinin tamamlanması ve burnun kemik - kıkırdak yapısının oturmasından sonra yapılmalıdır. Bu süre kadınlar için gelişim hızı daha fazla olduğu için 16 – 17 yaş, erkeler içinse 18 yaş sonrasıdır. Diğer önemli nokta da genç bir hastanın psikolojik durumudur. Doktor ve aile hastanın bu ameliyata psikolojik olarak hazır olup olmadığını kontrol etmelidir.

  Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalı?

  Seçeceğiniz doktorun mesleki tecrübesi ve önceki ameliyatları burada kilit noktadır. İyi bir hekim burunu kişiye özel tasarlar ve hasta yaklaşımlarına önem verir. Hastanın doktora tamamiyle güvenmesi ve doktorun önceki işlerine bakıp doktorun yetkinliği konusunda emin olması gerekir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam