Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI

ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği(Rinoplasti) kadınlarda ve erkeklerde temelde benzer bir operasyon olmasına rağmen yüze uygunluk ve burun tasarlanışı açısından farklılıklar göstermektedir. Bu tür ameliyatlar çeşitli faydalar gözetilerek yapılıyor olabilir. Öncelikli amaçlar daha sağlıklı ve güzel görünen bir buruna sahip olmaktır. Çünkü burun yüzün merkezinde yer alan ve görünümü ciddi şekilde değiştirebilen bir konumdadır. Bu yüzden burunda yapılacak en ufak değişiklik bile yüzünüzün duruşunu olumlu yönde değiştirebilir.

Burun estetik operasyonları çoğunlukla kadınlar tarafından yaptırılıyormuş gibi gözükse de, dünyada ve Türkiye’de burun estetiği kadınlar ve erkler arasında neredeyse eşit oranlarda yapılmaktadır. Her şeyden önce burun nefes almayı sağlayan ve insan sağlığı ile birebir ilişkili olan bir organdır. Bunun yanında dış görünüm açısından da çok önemlidir. Burun şekli kişinin ifadesini çok ciddi oranda değiştirebiliyor. Örnek olarak kemerli ve ucu sarkık bir burun kişiyi yorgun, gergin ve asabi gösterebilir.

Erkeklerde ve kadınlarda güzellik kavramı birbirinden tamamen farklıdır. O nedenle erkek hastalarda en dikkat edilmesi gereken konu erkek hastalara kadın hastalara olduğu gibi ucu kalkık ve küçük burun yapmamaktır. Erkeğin yüz yapısı maskülen ve keskin hatlara sahip olmalıdır. Bu yüzden erkek hastalara erkeksi yüz özelliklerini koruyacak şekilde, kemer, burun ucu sarkıklığı, eğrilik düzeltilmiş bir burun yapmaya çalışmaktayız. Burada en önemli noktalardan birisi burnun dudak ile yaptığı açının 90 derece olmasıdır. Fazla kalkık bir burun erkek hastada erkeksi görünümü bozabilir.

Fakat iyi bir hekim ile doğru bir planlama yapılırsa bu süreç kolaylaşır.

Bu süreçte:

  • Erkeğin yüz hatlarının kadından farklı olduğu unutulmamalı ve ona göre bir kurgu yapılmalıdır. Burun yapılandırması da kişiye özel olarak tasarlanmalı ve kişiye en çok yakışacak burun belirlenmelidir.
  • Çok kalkık bir burun tipi tercih edilmemelidir. Erkekte burun estetiğinde burun ucu çok kaldırılmaz, çok inceltilmez.
  • Doğal bir görünüm elde edilmelidir.
  • Burun ile dudak arasındaki açı 90 derece ve burunun hafif kavisli halde olması erkek burnundan beklenilen ideal ölçülerdir . Bu ölçülere göre işlem yapılmalıdır.

İyi bir hekim tarafından yapıldığı ve üstte sayılan ölçütlere uygun tasarlandığı takdirde burun estetiği erkek hastalarda doğru bir sonuç verecektir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam