Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI
Piezo Burun Estetiği

Piezo burun estetiği nedir?
Burun estetiği (rinoplasti) operasyonu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça rağbet gören bir operasyondur. Burun estetiği için yaygın olarak kullanılan birbirinden farklı birkaç teknik vardır. Bu tekniklerin başında ise; Piezo burun estetiği yöntemi gelmektedir. Piezo yöntemi özellikle estetik cerrahinin teknolojik açıdan gelişiminin bir göstergesidir. Sadece estetik cerrahide değil teknolojinin tıp alanına entegrasyonu ile tüm cerrahi işlemleri kolaylaştıracak yöntemler geliştirilmiştir. Piezo yöntemi de bu yöntemlerin arasında yer almaktadır.

Piezo burun estetiğinin özellikleri
Burun estetiğinde Piezo cerrahisi; 1980’li yıllarda İtalyan cerrahlar tarafından geliştirilmiş olup, kemik kesme ve şekillendirme teknikleri arasında büyük gelişme taşıyan bir yöntemdir. Piezo cerrahisinin temelinde yatan mekanizma, kemiklerin 3 boyutlu ses titreşimleriyle kesilmesi ya da şekillendirilmesidir. Piezo sistemi; deri ve kıkırdaklara zarar vermeden oldukça ince bir şekilde burun kemiğinde kesme ve şekillendirme yapılmasına izin veren ve ses dalgalarıyla çalışan bir cihazdır. Yeni geliştirilen özel başlıkları sayesinde burun estetiği operasyonları çok daha kolay uygulanabilir hale gelmiştir. İnce kemik kesimleri ve törpüleme yapılmasına olanak sağlayan bir teknolojidir.

Piezo burun estetiğinin avantajları
Piezo yönteminde kullanılan mikromotor cihazı sayesinde burun estetiği ameliyatı sonrası kemik iyileşme süresi geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve zahmetsizdir. Mikromotor cihazının özelliği sayesinde sadece kemik dokular hedef alındığı ve yumuşak dokulara zarar verilmediği için ameliyat sonrası daha az şişlik ve morluk oluşur. Op. Dr. Oray Karaçaylı, uygulamanın hasta açısından daha konforlu bir iyileşme süreci sağladığına işaret ederek, ‘’Piezo cerrahisinde, ameliyat sonrası hastalar için en endişe verici süreç olan göz çevresi morluğu oluşumu riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca Piezo yöntemi ile burun kemikleri kontrollü bir şekilde milimetrik olarak kesilebildiği için istenmeyen kırıklar oluşmaz ve hassas bir şekilde kemiklere istenilen şekil rahatlıkla verilebilmektedir.’’ dedi.

İdeal burun şekli sağlanabilir
Burun estetiği ile burnun kıkırdak ve kemik yapı yeniden şekillendirilebilir. Burnun yüz ile uyumunu sağlayacak şekilde burun boyutu azaltılabilir, artırılabilir, burun delikleri küçültülebilir ya da simetrik hale getirilebilir ve burun ucu sorunları giderilebilir. Burnun dudak ve alınla yapmış olduğu açılar düzeltilebilir. Simetriyi bozan kıkırdak ve kemik eğrilikleri hem içerden hem de dışarıdan düzeltilebilir. Burun estetiğinin amacı; kişinin burnundaki şekil bozukluklarını gidermek, yüzle uyumlu açılara ve şekle sahip olmasını ve nefes alma işlevini sorunsuz olarak yerine getirmesini sağlamaktır. Eğer kişinin burnunda estetik olarak şekil bozuklukları ve nefes alma problemleri varsa, alanında uzman bir kulak burun boğaz ve burun estetiği uzmanından kişiye özel daha ayrıntılı bilgi alınması gerekir.

Diğer Makaleler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam