Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI
İdeal Burun Estetiği

Artık ideal burun estetiği dendiği zaman her kadının hayali olan 'hokka burunlar' çoktan tarihe karıştı. Burun estetik operasyonlarında artık amaç, iyi nefes alabilen ve yüze uygun 'doğal' bir burun oluşturmak. Estetik cerrahide ideal burun estetiğinin olmazsa olmazı doğal görünen burundur. Şayet bir burun, ameliyat sonrası doğal görünüyorsa ve ameliyat olduğu belli değilse bu operasyon başarılı olmuştur.

Öncelikle şunu bilmek lazım, insanlar neden burun estetiği olurlar?Burun estetik ameliyatı gerektiren nedenler;

 • Burnun yüze göre büyük veya küçük olması,
 • Kemerli görüntüsü olması,
 • Burnun çöküntülü veya eğri olması,
 • Burnun fonksiyonel yapısının bozuk olması
 • Kemerli burun yapısı
 • Burun ucunun düşük ya da deforme olması.
 • Burun delikleri aşırı dar veya geniş ise.

Bu durumlardan biri ya da birkaçı burnunuzda var ve bu durumda sizi mutsuz ediyorsa, bu mutsuzlukta sizin günlük hayatınızı, evlilik hayatınızı sosyal hayatınızı yada iş hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, bu demektir ki sizin burun estetiği operasyonuna ihtiyacınız var.

İdeal buruna ulaşmak için her şeyden önce hastamızla kendisi için ideal burnun ne olduğunu belirlememiz gerekiyor.İdeal Burun estetiğinde en önemli noktalardan birinin, her burnun kişiye özel olmasıdır. Ameliyat öncesinde fotoğraf çekerek, photoshop programlarını kullanarak hastamızın ameliyat sonrasında yüzü ile uyumlu olan, istediği burun şeklini anlamaya çalışıyoruz ve ameliyat planımızı buna göre şekillendiriyoruz. Kişinin fiziksel burun muayenesi yapıyoruz, burundaki sorunları tespit ediyoruz. Ardından kişinin 3 boyutlu fotoğraflarını çekiyoruz.. Her açıdan çekilen bu fotoğraflardan faydalanılarak 3D simülasyon cihazında kişinin 3 boyutlu görünümü hazırlıyoruz. Bu görüntü üzerinden kişinin yeni burnunu tasarlıyoruz. Hastamız ile beraber yeni burun şeklinin nasıl olacağına karar veriyoruz.

Bu sayede hastamız burun estetiğinin en çok endişe edilen burun şeklim nasıl olacağı aşamasından kurtulmuş olur. Ameliyata, ameliyattan nasıl bir buruna sahip olacağını bilerek girer.
İdeal burun estetiğinde kişiye özel tasarımlar önem taşımakta, herkesin yüzüne yakışan, karakteriyle, cinsiyetiyle, istekleriyle uyumlu bir burun yapmak bizim için en önemli noktadır. Yuvarlak, kare, oval, üçgen, dikdörtgen vs. yüzünüzün şekli ne olursa olsun, ön yüzden yatay olarak 3 eşit parçaya bölündüğünde 1/3'lük kısmı, dikey olarak 5 eşit parçaya bölündüğünde 1/5'lik kısmı, profilden 3 eşit parçaya bölündüğünde ise 1/3'lük kısmına denk gelecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu oran dikey ve yatay bölünmelerin her ikisinde de diğer bölümlerle eşit oranda olmalıdır. Yani burun bölgesi gözün kapladığı alandan daha geniş olmamalıdır. Bu hesaplama göz önünde bulundurulduğunda yuvarlak bir yüze küçük ve ince burun yapılması oranların bozulmasına neden olur ve estetik bir görünüm oluşturmaz.

Ameliyat öncesinde burun tasarımı yaparken kişinin isteklerinin yanında çenenin pozisyonu, şakaklar, burun kökünün yüksekliği, burun cildinin kalınlığı, cinsiyet, kişinin beklentileri, karakteri, psikolojisi gibi birçok faktörü göz önünde bulunduruyoruz. Erkeklerde burun sırtının düz, burnun dudakla yaptığı açının yaklaşık 90 derece olması doğal bir görünüm sağlarken, bayanlarda burun sırtının hafif kavisli burun ucunun hafif kalkık olması arzulanır. Bunun yanında erkeklerde sivri ve keskin hatlar daha doğal bir görünüm sağlarken bayanlarda yuvarlak ve yumuşak geçişler daha doğaldır ve daha güzel görünür.

Yüze uygun ideal bir burun;

 • Yüzün tam merkezinde olmalı
 • Burun dudak açısı 90 dereceden fazla olmamalı
 • Profil burun açımız yaklaşık 30 derece olmalı
 • Düz bir arka kısmı olmalı
 • İnce ve yumuşak burun kanatları olmalıdır
 • Rahat nefes alabilen bir burun olmalıdır
 • Alın-burun-çene üçgenindeki bölgenin yaklaşık 1/3 oranında birbirine yakın dengede olmasına dikkat edilir
 • Kulak ile burun aynı paralel eksende olmalı.

İdeal bir burun estetiği ameliyatı sonunda, hastamız sosyal hayatta, kendisi söylemedikçe estetik burun ameliyatı geçirdiği fark edilmiyorsa, burnu yüz şekli, kaş, göz, dudak kalınlığı, çene yapısı, hatta kişinin cüssesiyle orantılı ve uyumlu ise bu burun istediğimiz ideal burundur.

Diğer Makaleler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam