Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI
Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun estetiği ya da tıp dilindeki ismi ile rinoplasti, genel olarak mevcut burun görüntüsünden memnun olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra burnun işlevinde de sorun olduğu için burun estetiğine başvurulabilmektedir. Burunda yer alan kemik ve kıkırdak dokunun şekillendirilmesi ve yeni bir görünüme sahip olması için gerçekleştirilen estetik operasyondur.

Burun, yüzün ortasında yer alır ve yüzde en çok dikkat edilen yerdir. Yüzümüzün 3’te 1’ini burnumuz oluşturmaktadır. Bu nedenle burnun görüntüsü ve işlevi son derece önemlidir. Özellikle estetik açıdan beğenilmeyen burun bireylerin kendisini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Burun nedeni ile meydana gelen estetik kaygılar özgüven eksikliğine neden olmaktadır. İnsanların kendini beğenmesini ve özellikle bireyin kendisini beğenmesini sağlamak için burnun en iyi şekilde ameliyat edilmesi gerekebilmektedir.

Estetik açıdan çok önemi olsa da burun hayati bir organımızdır. Bu noktada nefes almak ve verme hayati bir görevdir. Burnun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için de burun ameliyatı yapılır. Peki, burun estetiği neden yapılmaktadır? Şimdi gelin, tüm detayları inceleyelim.

Burun Estetiği Neden Tercih Edilir?

Burun estetiğinin estetik ve işlevsel kaygılar nedeni ile tercih edildiğinden bahsettik. Bu noktada burun estetiğinin tercih edilmesindeki tüm nedenler genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Burun yapısının yüz yapısına oranla çok küçük ya da çok büyük olması,
  • Burnun kemerli bir yapıya sahip olması,
  • Burun yapısının çöküntülü ya da eğri olması,
  • Burnun ucunda bir deformasyon olması,
  • Burnun içinde et olması
  • Burun ucunun düşük olması
  • Nefes almayı engelleyecek sağlık problemlerinin olması.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği sayesinde yukarıda bahsedilen problemler ve nefes alma zorluğu ortadan kalkacaktır. Rinoplasti açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Açık rinoplastide ciddi burun ucu problemleri ve ileri derecedeki kemik eğriliği sorunlarına çözüm bulunur. Kapalı rinoplasti ise izsiz tekniktir. Burnun küçültülmesi, tümseklerin giderilmesi yamukluğun düzeltilmesi gibi problemlerin ortadan kaldırılması için tercih edilmektedir. Ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağı hekim tarafından muayene sonucunda karar verilmektedir.

Diğer Makaleler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam