Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI
Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyatta Ne Teknikler Kullanılır?

Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatlarda hangi teknikler kullanılır?

Burun estetiği ameliyatları günümüzde en çok yapılan estetik ameliyatların başında gelir. Hem solunum sağlığı hem de görsel amaçlarla yapılabilen bu operasyonlar çeşitli teknikler kullanılarak yapılır.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılmalı sorusunun cevabından önce, ameliyat öncesi kişinin fiziksel burun muayenesi yapılır. Burundaki sorunlar tespit edilir. Ardından kişinin 3 boyutlu fotoğrafları çekilir. Her açıdan çekilen bu fotoğraflardan faydalanılarak 3D simülasyon cihazında kişinin 3 boyutlu görünümü hazırlanır. Bu görüntü üzerinden kişinin yeni burnu tasarlanır. Hasta bu aşamaya cerrahı ile birlikte katılarak yeni burun şeklinin nasıl olacağına cerrahı ile birlikte karar verir. Bu sayede hasta burun estetiğinin en çok endişe edilen burun şeklinin nasıl olacağı aşamasından kurtulmuş olur. Ameliyata, ameliyattan nasıl bir buruna sahip olacağını bilerek girer.

Şimdi sıra burun estetiği ameliyatı hangi teknikle yapılacak sorusuna geldi. Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır sorusu hastaların en çok aklını kurcalayan sorular arasındadır. Burun estetiğinde kullanılacak tekniğin seçiminde, hastanın genel durumu, burun için yapılacak değişimler, operasyonu yapacak burun estetiği uzmanının bu teknikler üzerindeki deneyimleri etkili olmaktadır. Tüm bireylerin, yüz simetrisi, kıkırdakları, kemik, deri ve derialtı yapısı birbirinden farklıdır. Bu ameliyat, her biri el yapımı sanat eseri gibi kişiye özeldir. Burun estetiği ameliyatlarında temel olarak "açık teknik ve kapalı teknik" olmak üzere iki teknik kullanılmaktadır.Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Burun Estetiği ameliyatında hastanın durumuna göre doktorun tercihi sonucu teknik belirlenir.

Açık teknikle burun estetiğinin avantajları şunlardır;

 • Operasyon alanının tüm netliğiyle görülmesini sağlar,
 • Açık rinoplastide, burun ucuna çok daha iyi hakim olunarak şekillendirmesi daha kolay
 • Sorunlar daha rahat algılanır,
 • Burun içi deformitelerin daha iyi görülmesi, anlaşılması ve çözüm yollarının daha kolay uygulanması
 • Doktorun hakimiyeti daha fazladır,
 • Kanamaya daha rahat hakim olunur,
 • Müdahale daha milimetrik yapılır.

Açık teknikle burun estetiğinin dezavantajları

 • Operasyon süresi kapalı teknikten daha uzundur,
 • Ödem kapalı tekniğe göre daha geç düzelir.

Kapalı teknikle burun estetiğinin avantajları şunlardır;

 • Operasyon burun deliklerinin içinden gerçekleştiği için iz oluşmaz,
 • Ödem ve morluk açık tekniğe göre daha hafiftir,
 • Daha çabuk iyileşme olur.

Kapalı teknikle burun estetiğinin dezavantajları şunlardır;

 • Ameliyat yapılacak bölge rahatça görülmez,
 • Kapalı rinoplastide açık rinoplastiye göre burun uç kısmı daha zor şekillendirilmektedir.
 • Doktorun hakimiyeti daha azdır.

Burun estetiğinde hangi teknik tercih edilmelidir?

Ameliyat için hangi tekniğin tercih edileceğine karar vermek için bazı değerlendirmeler yapılır. Her burunun kendine özgü problemi kendine özgü yöntemlerle çözülmelidir.En önemli unsur olarak burun estetiği cerrahının hangi teknikte daha iyi sonuca ulaştığı, deneyim ve tecrübeleridir. Bunlar değerlendirilerek tercih edilecek teknik sayesinde başarılı bir burun estetiği yapılabilir. Bu nedenle hastaların doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir.

Burundaki Hangi Sorunlar Burun Estetiği İle Düzeltilebilir?

Burun düzleştirilebilir, küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun ucunun şeklinde değişiklikler yapılabilir. Bunun yanı sıra burun kemerindeki tüm anormal yapılar değiştirilebilir; eğrilikler düzeltilebilir, çukurlar ve tümsekler giderilebilir. Ayrıca soluk almamızda sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemleri giderilir.

Bütün bu düzenlemeleri yapmak için burun iskeletini oluşturan yapıları düzenlemek gereklidir. Burun tüm fonksiyonları ve estetik görünümüyle bir bütün halindedir. Bu yüzden burun hem içi, hem de dışıyla birlikte ele alınmalıdır. Burundaki estetik sorunlar ile fonksiyonel sorunlar bir arada çözümlenmeye çalışılmalıdır. Burun estetiği kötü olursa, burnun fonksiyonları da kötü olur.

Burun estetiği nasıl yapılır ve hangi teknikler kullanılır sorusunun en yeni ve en önemli teknolojik cevabı ise Piezo Cerrahisidir.

Ultrasonik Rinoplasti (Piezo Rinoplasti) en basit anlatımıyla; burun estetiği ameliyatlarında klasik aletler olan keski ve çekiç yerine ses dalgalarının kullanılmasıdır. Piezo cerrahisinin temelinde yatan mekanizma, kemiklerin 3 boyutlu ses titreşimleriyle kesilmesi ya da şekillendirilmesidir. Piezo sistemi deri ve kıkırdaklara zarar vermeden oldukça ince bir şekilde burun kemiğinde kesme ve şekillendirme yapmamıza izin veren ve ses dalgalarıyla çalışan bir cihazdır.

Yeni geliştirilen başlıkları ile burun estetiğine çok uygun hale getirilmiş net ve ince kemik kesimleri ve törpülemeleri yapmamıza olanak sağlayan bir teknolojidir.

Piezo Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 • Operasyonun yapılacağı alan açık şekilde ortaya konduğundan müdahale daha rahattır.
 • Ses dalgalarıyla etki eden bıçak sadece kemiklere etkidiği için damar ve yumuşak dokular asla hasar görmez.
 • Kemiklerde istenmeyen kırılmalar görülmez.
 • Kemiklere yapılan kesiler son derece düzgündür.
 • Yumuşak doku travması olmadığı için ödem, morluk ve ağrı çok az olur.
 • İyileşme daha çabuk meydana gelir.
 • Komplikasyon riski azdır.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası dönemde hasta açısından en önemlisi daha az şişlik ve morluğa yol açarak hastalara sorunsuz ve en kısa sürede bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

Diğer Makaleler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam