Bizi Takip Edin!
WHATSAPP DESTEK HATTI

Deviasyon / Konka Nedir?

12.10.2018

Deviasyon,ya da tam ifadesiyla septal deviasyon, burnun ucundan genize uzanan ve burnun içini iki boşluğa ayıran nazal septumun eğriliğidir. Septum, burun ucundan genize kadar uzanan plak şeklinde kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Septumun eğri Septum deviasyonu doğumsal veya sonradan oluşmuş travmatik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Septum normalde olması gereken düzlüğünü kaybeder, “S” ya da “C” şeklinde yamulur, bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilir. Septumun ön tarafındaki eğrilikler hafif olmasına rağmen ciddi burun tıkanıklığına sebep olabilir. Septumun arka bölgesindeki eğrilikler aşırı olmasına rağmen şikayete yol açmayabilir. Hastanın şikayetlerini göz önünde bulundurarak, muayene bulgusu ve yaratabileceği sağlık problemlerini dikkate alarak alınarak ameliyat kararı veririz.

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon ve konka cerrahisi, estetik burun ameliyatının ayrılmaz bir parçasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Burun içine ufak bir kesi yapılır, kıkırdak ve kemik ortaya çıkarılır uygun şekilde düzeltilir. Operasyon kısa bir işlemdir. Çok gerekmedikçe dikişlerle tampon koymadan hastayı 5-6 saat sonra taburcu ederiz. Kıkırdak gelişimin tamamlanması için, en erken ameliyat yaşı için 16-17 yaşına kadar bekleriz.

Burun Eti (KONKA)

Konka, burnun yan duvarında yerleşimli süngerimsi yapılardır. Hacimlerini arttırıp azaltarak burun içinden geçen havanın miktarını,ısı ve nem düzeyini ayarlarlar. Konka hipertrofisi veya burun eti ifadesi; konkanın kalıcı olarak aşırı büyümesini ifade eder. Ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Cerrahisinde tanımlanmış çok teknik vardır. Kansız ve sonuçlarının yüz güldürücü olması nedeniyle lazer veya radyofrekans ile müdahale edilir. Konka ameliyatı 2-3 dakika süren bir işlem olup, ağrısızdır ve tampon kullanılmasına gerek görmediğimiz bir işlemdir.

Kaliteli nefes almak sağlığımız için çok önemlidir. Sağlıklı bir nefesin ilk şartı da, sağlıklı bir burundur. İnsanda fizyolojik olan, burundan nefes almaktır.

Diğer Makaleler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam